Nasza działalność

Warsztaty Dewelopera

Łódź

Miasto Łódź jest ewenementem na mapie Polski, w którym w przeciągu stulecia liczba ludności zwiększyła się 600-krotnie, z niecałego tysiąca w 1815 do 600 tys. w 1915 roku. Już w 1850 roku Łódź stała się drugim po Warszawie miastem, pod względem liczby mieszkańców w Królestwie Polskim. Tak szybki wzrost demograficzny w XIX wieku, jest nieporównywalny w skali całej Europy.


Ze zmianami i transformacjami, jakie aktualnie zachodzą w Łodzi pod względem rozwoju, rewitalizacji i tworzenia nowych centrów mieszkaniowych postanowili zapoznać się deweloperzy i architekci ze Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań (organizatora Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań) w ramach krajowych Warsztatów Dewelopera, które odbyły się z początkiem października br.

Krótki rys historyczny

Łódź była początkowo niewielką wioską, która w XV wieku przekształciła się w miasteczko rolnicze.  W 1777 r. Łódź liczyła 265 mieszkańców, a w mieście znajdowało się 66 domów w obszarze obecnego Starego Miasta. Początek rozkwitu Łodzi przypada na 1820 rok, kiedy to włączono ją do grona osad przemysłowych i przypisano jej rolę ośrodka tkackiego i sukienniczego.  Za powstaniem osady fabrycznej przemawiały warunki prawne i naturalne, takie jak państwowa własność ziemi umożliwiająca wydzielanie działek osadnikom, duże zalesienie pobliskich obszarów, dające drewno jako materiał budowlany i opałowy, a także liczna sieć drobnych rzeczek, dostarczających wodę tak potrzebną dla przemysłu włókienniczego, które aktualnie stanowią podziemną sieć kanalizacyjną Łodzi. Do Łodzi zaczęli napływać głównie niemieckojęzyczni tkacze z Wielkopolski, Śląska, Saksonii, czy Czech. Gwałtowny rozwój Łodzi przeobraził ją w ciągu kilkudziesięciu lat z małej mieściny (liczącej w 1830 roku 4 tys., a w 1865 40 tys. ludności) w przemysłową metropolię z 300 tys. mieszkańców w 1900 roku i 500 tys. w 1914 roku. Łódź eksportowała wówczas swoje wyroby głównie do Rosji i Chin, a kolejny okres koniunktury napędził w drugiej połowie XIX w. rozwój rynku wewnętrznego, po otwarciu w 1865 roku lokalnych linii kolejowych łączących Łódź z innymi ośrodkami. W tym czasie rosły fortuny przemysłowe Scheiblerów, Grohmanów, czy  Poznańskich oraz powstały pierwsze miejscowe banki. Największą ilość ludności Łódź odnotowała w 1988 r., kiedy to liczyła 854 tys. mieszkańców. Rok później, po wprowadzeniu gospodarki wolnorynkowej w Polsce nastąpiła likwidacja wielu zakładów pracy, co spowodowało olbrzymie migracje ludności z Łodzi i spadek populacji. Dziś miasto liczy 690 tys. ludności i znajduje się pod tym względem na trzeciej pozycji w Polsce po Warszawie i Krakowie. Cała aglomeracja z kolei, to 1 200 tys. mieszkańców.


Nowy potencjał Łodzi

Odpływ mieszkańców z Łodzi w okresie ostatniego roku zatrzymał się. Stało się to za przyczyną umiejętnego zarządzania tym miastem i wizjonerskim podejściem władz miasta. W Łodzi prowadzone są na wielką skalę projekty unijne. Od 2007 roku realizowany jest największy w Europie Środkowej projekt Nowe Miasto Łódź – centrum łączące biznes, handel, kulturę oraz transport – w ramach którego na powierzchni 100 ha, zlokalizowanego w Śródmieściu kwartału miasta, powstają kolejne duże inwestycje, a wśród nich trzeci pod względem wielkości w Europie Dworzec Łódź Fabryczna, podziemny tunel, nowe biurowce. Projekt ma na celu podniesienie rangi miasta na arenie międzynarodowej, promocję i rewitalizację obiektów historycznych na jego terenie, stworzenie nowego miejsca, atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów. Rewitalizowane obiekty dostają nowe życie i przyjmują nowe funkcje dydaktyczno-naukowe i kulturalne. Przykładem jest obiekt pierwszej łódzkiej elektrociepłowni EC1, który od 2010 roku jest systematycznie rewitalizowany i adaptowany do funkcji kulturalno-rozrywkowych. EC1 jest ogromnym centrum, podzielonym na trzy części, zachowującym wyjątkowy, postindustrialny charakter. Budynek EC1 Wschód spełnia głównie funkcje kulturalno-artystyczne, udostępniając przestrzeń pod warsztaty, seminaria oraz twórcze projekty młodych artystów. Dla celów filmowych stworzony został m.in. teatr dźwięków umożliwiający nagrywanie i montowanie muzyki filmowej. Poza centrum sztuki filmowej dodatkowymi atrakcjami są planetarium, kino 3D, biblioteka, galeria i studia seminaryjno-konferencyjne. EC1 Zachód jest siedzibą interaktywnego Centrum Nauki i Techniki. Są tu stałe ekspozycje składające się z interaktywnych urządzeń umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji.


Łódź jest też znanym ośrodkiem akademickim, w którym znajduje się 19 uczelni państwowych i prywatnych, gdzie kształci się około 74 tys. studentów. Władze Łodzi wyraźnie stawiają na młode pokolenie, zgodnie z hasłem „Młodzi w Łodzi”, tworzą przyjazne dla nich programy edukacyjne, nagradzają stypendiami najlepszych studentów, wprowadzają do miasta biznes, w którym wykształceni, młodzi ludzie znajdują zatrudnienie.


Łódzki rynek mieszkaniowy w ostatnich latach wyraźnie przyspieszył, o czym świadczyć może spektakularny wzrost liczby nowych projektów mieszkaniowych realizowanych na obszarze całego miasta. Od trzech lat powstaje tu średnio 4 – 4,5 tys. mieszkań rocznie. Deweloperzy dostrzegają potencjał inwestycyjny Łodzi dzięki wysokiemu popytowi oraz większej, niż w innych miastach regionalnych, dostępności gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Ważną rolę wspierającą inwestorów w Łodzi odgrywa powołana przy Pani Prezydent Hannie Zdanowskiej jednostka o nazwie Biuro Obsługi Inwestora, która w sposób przyjazny prowadzi inwestorów przez wszelkie meandry uzgodnień, koordynuje te uzgodnienia i pomimo, że Łódź tylko na powierzchni 20% posiada plany zagospodarowania terenu, dzięki pomocy BOI uzgodnienia warunków zabudowy można tu uzyskać nawet w okresie dwóch miesięcy! Dzięki temu realizowane są duże projekty mieszkaniowe, które stwarzają realną szansę na poprawę sytuacji mieszkaniowej łodzian oraz kreowanie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej. Na terenie Łodzi realizowane są aktualnie 134 inwestycje w różnych częściach miasta i oferowane w różnych cenach. Najtaniej można zakupić mieszkanie w cenie ok. 4500 zł brutto, a średnia sprzedaży wynosi około 6000 zł. Ciekawostką odróżniającą rynek łódzki od krakowskiego jest fakt, iż na wtórnym rynku w Łodzi można kupić mieszkanie średnio o 1000 zł tańsze niż na rynku pierwotnym, podczas gdy w Krakowie poziom tych cen jest wyrównany.


Pośród łódzkich inwestycji na dużą skalę, krakowska delegacja z SBDiM miała okazję zapoznać się z projektem Fuzja realizowanym przez firmę Echo Investment, na terenie 7 ha dawnej fabryki Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego. Inwestor zadba, aby był to otwarty i przyjazny fragment miasta, z uszanowaniem historycznego dziedzictwa. Założenie urbanistyczne i architektoniczne Fuzji opiera się na połączeniu historycznej, ceglanej zabudowy z nową i nadaniu jej nowych funkcji, by stworzyć doskonałe miejsce do życia, pracy i odpoczynku. Projekt tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Sercem tego terenu będzie zabytkowy budynek dawnej, secesyjnej elektrociepłowni. Na tym przesiąkniętym historią terenie Echo Investment wybuduje 90 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej, usługowej, restauracyjnej oraz obiekty kulturalne, a także stworzy nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. W czterech budynkach mieszkaniowych znajdzie się ponad 600 lokali. Dzięki licznym udogodnieniom i usługom znajdującym się na wyciągnięcie ręki, w przestrzeniach wspólnych, budynkach, a także rozwiązaniom smart living obecnym w apartamentach, mieszkańcy Fuzji będą mogli na co dzień żyć wygodnie, spokojnie i bezpiecznie.
Fuzja będzie realizowana wieloetapowo. Aktualnie Echo Investment realizuje I etap – dwa budynki mieszkaniowe z 274 lokalami. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się już na początku 2021 roku. Równocześnie z zakończeniem pierwszego etapu oddany zostanie plac publiczny przed elektrownią. W kolejnych etapach Echo Investment stworzy tu przestrzenie biurowe, kolejne budynki mieszkalne, a zrewitalizowane historyczne fragmenty terenu przekształci w restauracje oraz punkty handlowe. Dzięki temu Fuzja – przemyślana w każdym detalu, wyjątkowa inwestycja – stanie się atrakcyjną częścią miasta.W Łodzi coraz bardziej umacnia się rynek biurowy. Na chwilę obecną powierzchnia biurowców zbliża się w Łodzi do 500 tys. mkw. W mieście lokują się duże firmy i konsorcja, takie jak: T-Mobile, Fujitsu, Mc Cormick, Geis, P&G, czy Ericsson. Ostatnia z nich ma swoją siedzibę w zaprojektowanym przez krakowskie biuro projektowe Horizone Studio obiekcie, który był zrealizowany dla firmy Ericpol, wchłoniętej przez Ericssona. Kontekst dla tego budynku biurowego klasy A stanowi historyczna zabudowa dawnego zespołu fabryczno-mieszkalnego Karola Scheiblera.  Budynek ten został uznany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepszy obiekt użyteczności publicznej w Polsce w 2015 roku i zdobył szereg ważnych nagród. Biurowiec ma na czterech kondygnacjach łączną powierzchnię 12 tys. mkw. Składa się z dwóch skrzydeł połączonych przeszklonym lobby. Elewację pokrywa cegła sprowadzona z duńskiej manufaktury, co nadało budynkowi skandynawski charakter. To jeden z powodów, dla których biurowiec przywodzi na myśl architekturę skandynawską.


Wyjątkowo dynamicznie rozwija się rynek hotelowy w Łodzi. Na dzień dzisiejszy jest w tym mieście 35 skategoryzowanych obiektów hotelowych, co plasuje to miasto na 6. miejscu w Polsce. Najbardziej rozpoznawalny i owiany największą sławą jest Hotel Vienna House Andel’s, który został  zaprojektowany przez austriackie biuro projektowe OP Architekten i robi wrażenie pod każdym względem. Wyróżnia się zabytkową fasadą z czerwonej cegły oraz unikalną architekturą bryły oraz designerskimi rozwiązaniami we wnętrzach, z umiejętnym połączeniem kolorów, formy i materiałów. Nad ostatnią kondygnacją w jednym ze skrzydeł hotelu został nadwieszony szklany basen, co przełamuje zabytkowy, industrialny charakter budynku. Obiekt mieści się w budynku dawnej przędzalni fabryki Izraela Poznańskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Manufaktury, największego w mieście centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego, na terenie którego w dawnych, zrewitalizowanych budynkach Fabryki Poznańskiego ulokowano funkcje gastronomiczne i kulturalne (kina muzea). Znajduje się tu też najdłuższa w Europie fontanna.


Łódź, to również miasto wielu festiwali, takich jak Łódź Design Festival, Light Move Festival, czy Łódź Young Fashion. Odbywają się tutaj też liczne wydarzenia kulturalne, wystawy, happeningi. Poza tym Łódź prawie nie zasypia, a to za sprawą fantastycznych restauracji i pubów zlokalizowanych w okolicach ul. Piotrkowskiej w strefie Piotrkowska Off.
Miasto znalazło drugie tchnienie życia i umiejętnie to wykorzystuje. Warto tam wybrać się choćby na weekend i dać się uwieść magii Łodzi z charakterystyczną, czerwoną, ceglaną architekturą.