Nasza działalność

Warsztaty Dewelopera

Londyn

W dniach od 21 – 24 maja grupa 42 osób ze Stowarzyszenia Budowniczych Domów uczestniczyła w kolejnych zagranicznych Warsztatach Dewelopera, które w tym roku odbyły się w Londynie. Były to cztery bardzo intensywne dni, z wyjątkowo bogatym programem. W pierwszym dniu uczestnicy zapoznali się z budownictwem senioralnym, które w Wielkiej Brytanii opisywane jest jako „budownictwo 55 plus”, w odległym o około 40 km od Londynu mieście Berkhamsted. Zespoły te bywają mocno zróżnicowane, od ulokowanych w zrewitalizowanych obszarach przy rozległych parkach, po nowoczesne wspaniale zagospodarowane i zazielenione kompleksy.

Kolejny dzień był w całości zorganizowany przez duże londyńskie biuro projektowe EPR Architects, posiadające oddziały w Manchesterze i Wrocławiu. Spotkanie i prezentacja w siedzibie firmy pokazały wielki rozmach tego biura, które zatrudnia łącznie prawie 240 osób i projektuje zespoły mieszkaniowe i wielofunkcyjne na olbrzymią skalę. Specjalizuje się też w projektach mających na celu rewaloryzację wyjątkowych budynków i rewitalizację całych obszarów miejskich. W szczegółach opowiadały o tym Pani Bożena Czyż, architekt prowadząca gigantyczne projekty i Pani architekt Magdalena Kistela, dyrektorka wrocławskiego oddziału, która specjalnie przybyła na ten dzień do Londynu. W trakcie przejazdu taksówką wodną po Tamizie uczestnicy obejrzeli najważniejsze zrealizowane projekty biura EPR, takie jak: Dumont, Merano czy Riverlight, a następnie podczas spaceru kolejne inwestycje: Osmo oraz pierwszy etap King’s Road – dużego kompleksu apartamentowego ze zróżnicowaną, ekskluzywną przestrzenią wspólną dla mieszkańców. Interesującym punktem programu w tym dniu był wyjazd windą na wysokość 109 metrów, przez jeden z kominów słynnej elektrowni londyńskiej Battersea, skąd można podziwiać panoramę tej części miasta.

Przez dwa kolejne dni uczestnicy zapoznali się z charakterem London City, z przeszklonymi, gęsto usianymi wysokimi biurowcami, które wypełniają tkankę miejską pomiędzy historycznymi obiektami tej dzielnicy. Dodatkowo z perspektywy tarasu widokowego The Garden At 120 członkowie SBDiM podziwiali te niesamowicie nowoczesne budynki z poziomu 120 metrów. Ciekawym akcentem była wizyta w hotelu CitizenM Tower of London zrealizowanym w technologii prefabrykowanej, do którego moduły dostarczyła jedna z polskich firm. Ważnym punktem programu było odwiedzenie Barbican Centre – kultowej brutalistycznej inwestycji z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku oraz w King’s Cross – niesamowicie zrewitalizowanym otwartym obszarze, który pokochali londyńczycy i przychodzą tu odpoczywać oraz realizować swoje artystyczne i sportowe pasje. W programie nie zabrakło też wizyty w słynnej dzielnicy biurowej Canary Wharf, z nowo oddanym zielonym ogrodem.

Dla utrwalenia miejsc, jakie uczestnicy mieli okazję oglądać w trakcie tych dni, w piątek wieczorem został zorganizowany rejs po Tamizie, podczas którego można było chłonąć Londyn przy pełnym oświetleniu wszystkich nabrzeżnych obiektów zarówno historycznych, jak i współczesnych.