Nasza działalność

Warsztaty Dewelopera

Kopenhaga

W dniach 11-15 czerwca 2017 r. trzydziestu czterech członków Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań wzięło udział w organizowanych w Kopenhadze Warsztatach Dewelopera. Pierwszego dnia podczas wykładów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kwestiami planowania przestrzennego dzielnic Kopenhagi, zrównoważonego i zielonego rozwoju miasta, duńskich technologii i rozwiązań w dziedzinie energooszczędności i efektywności energetycznej oraz innowacyjnych rozwiązań transportu miejskiego. W tym dniu odbyło się również spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Architektów Duńskich, a następnie członkowie SBDiM mogli podziwiać panoramę miasta z poziomu wody, podczas rejsu statkiem wzdłuż wybrzeża dzielnicy Nordhavn. W trakcie rejsu były mer Kopenhagi, Jens Kramer Mikkelsen, przybliżył zamierzenia urbanistyczne i inwestycyjne tej dzielnicy.


Drugi dzień większość uczestników warsztatów spędziła na wycieczce rowerowej, podziwiając najbardziej interesujące przykłady współczesnej architektury Kopenhagi – m.in. Sorte Diament (Biblioteka Królewska), The Crystal (biurowiec banku NyKredit), biurowiec Aller Media oraz liczne zespoły mieszkaniowe. Zwieńczeniem przejażdżki była wizyta w biurze architektonicznym COBE Architects, gdzie odbyła się prezentacja dużego projektu przekształcenia obszaru dzielnicy Papiroen.


Poranek trzeciego dnia poświęcony był wizytom w jednym z największych biur projektowych Danii, Henning Larsen Architects i duńsko-polskim biurze Bjerg Arkitektur oraz porównaniu warunków projektowania i prowadzenia inwestycji mieszkaniowych w Danii i w Polsce. W dalszej części programu uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z firmą deweloperską Carlsberg Byen na aktualnie realizowanej przez nich olbrzymiej inwestycji na terenie byłego browaru Carlsberg.


Ostatniego dnia warsztatów członkowie SBDiM mieli okazję obejrzeć DR Byen (budynek radia) oraz Koncerthuset (salę koncertową), a także zapoznać się z realizacjami projektów mieszkaniowych najsłynniejszego duńskiego architekta, Bjarke Ingelsa. Następnie podczas wizyty w firmie Ramboll miała miejsce prezentacja doświadczeń tej światowej sławy firmy związanych z projektowaniem w systemie zrównoważonego budownictwa.