Nasza działalność

Warsztaty Dewelopera

Hamburg

W dniach 28.05 – 01.06. 2019r. trzydziestu dwóch członków Stowarzyszenia wzięło udział w jednych z najciekawszych jak do tej pory Warsztatach Dewelopera, które  w tym roku odbyły się w Hamburgu.

Pierwszego dnia w sali wykładowej IF – WordDesignForum w Elbtorguartier (niemiecka siedziba fundacji Greenpeace) odbyło się spotkanie z przedstawicielami biura projektowego Heine Architekten Partnership oraz z deweloperem Achimem Nagelem. Po południu grupa obejrzała inwestycję The Brick realizowaną przez firmę UBM Development oraz budynek mieszkalny dla studentów Woodie Hamburg.

Kolejnego dnia uczestnicy warsztatów zapoznali się z najbardziej interesującymi przykładami współczesnej zabudowy dzielnicy Hafencity – w tym z ikoną niemieckiej architektury, Elbphilharmonie – i odwiedzili IBA Hamburg (Międzynarodowa Wystawa Budownictwa 2013). Wieczorem mieli też możliwość obejrzenia architektury Hamburga oraz pracy największego w Europie portu przeładunkowego z poziomu wody podczas rejsu po Łabie.
Czwartek, który w Niemczech był dniem wolnym od pracy, przeznaczono na zwiedzanie miasta z przewodnikiem i zwiedzenie willowej dzielnicy, która jako jedna z nielicznych w Hamburgu nie została zniszczona podczas II Wojny Światowej.

Dzień przed wylotem grupa spotkała się z architektem Adamem Szabłowskim (AS-Architekten), by wysłuchać informacji m.in. na temat warunków projektowania, inwestowania i partnerstwa publiczno-prywatnego w Hamburgu. Następnym punktem programu było obejrzenie przykładów budownictwa mieszkaniowego: Sonninstrasse i UFER 21, a w dalszej kolejności przejazd do Bremy i zapoznanie się z historyczną i rewitalizowaną zabudową portowej części tego miasta.