Nasza działalność

Nagroda im. Jacka Michalskiego

Edycja 2020

Laureatka: Olga Malinkiewicz

Współzałożycielka i CTO (chief technology officer – osoba odpowiedzialna za pion naukowo-technologiczny) Saule Technologies, jednej z pierwszych na świecie firm pracujących nad wprowadzeniem na rynek perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. W roku 2005 uzyskała licencjat na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia kontynuowała w politechnice w Barcelonie, kończąc je z tytułem magisterskim w roku 2010. Następnie poświęciła się pracy w Instytucie Nauk Fotonicznych ICFO (Institut de Ciències Fotòniques) w Castelldefels (Hiszpania), którą rozpoczęła w roku 2009. Pracę doktorską, traktującą o tanich, wydajnych i elastycznych perowskitowych ogniwach słonecznych, obroniła w Instytucie Nauk Molekularnych ICMol (Institut de Ciència Molecular) Uniwersytetu w Walencji w roku 2017.

W roku 2014, podczas studiów uniwersyteckich w Walencji Olga Malinkiewicz wynalazła unikalną metodę atramentowego druku perowskitowych ogniw słonecznych, na elastycznej folii w niskich temperaturach. Za to osiągnięcie została wyróżniona w zorganizowanym przez Komisję Europejską konkursie nagrodą Photonics21 Student Innovation Award. Wkrótce potem powstała firma Saule Technologies, której celem było opracowanie „zielonej”, konkurencyjnej cenowo i uniwersalnej technologii przetwarzania energii słonecznej na elektryczną. Firmę założyli Olga Malinkiewicz oraz dwóch przedsiębiorców Piotr Krych i Artur Kupczunas. W roku 2016 Olga Malinkiewicz jako pierwszy polski naukowiec w historii została wyróżniona przez redakcję ”MIT Technology Review” tytułem Innovator Under 35. W roku 2020 ”Chemical & Engineering News” (C&EN), magazyn wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (American Chemical Society), w specjalnym wydaniu „Trailblazers” (ang. pionierki) zaliczył Olgę Malinkiewicz do 20 liderek przedsiębiorczości wyróżniających się w takich dziedzinach naukowo-technologicznych, jak biotechnologia, fotowoltaika, farmacja etc.

Cała praca naukowa Olgi Malinkiewicz, wszystkie jej osiągnięcia wiążą się z perowskitowymi ogniwami słonecznymi – fotowoltaiczną technologią przyszłości. Już dziś ogniwa perowskitowe nie ustępują wydajnością ogniwom krzemowym, a przewiduje się, że je pod tym względem przewyższą. Ponadto są elastyczne, bardzo cienkie i lekkie. Technologia druku atramentowego pozwala wytwarzać ogniwa perowskitowe o rozmaitych kształtach. W zależności od potrzeb można nimi pokrywać najróżniejsze podłoża, o zróżnicowanej geometrii i wielkości. Ogniwa perowskitowe sprawdzą się także w miejscach słabo nasłonecznionych. Ze względu na małą wagę i częściową przezroczystość mogą być montowane na budynkach przy zachowaniu wysokich standardów estetyki. Elastyczność i wszechstronność tej technologii pozwalają na wykorzystywanie jej w niezliczonych zastosowaniach – np. ultracienkie ogniwa perowskitowe mogą podładowywać urządzenia elektroniczne, jak smartfony, drony, instalacje IoT (Internet of Things – ang. Internet rzeczy). Jako że ogniwa perowskitowe działają nawet przy sztucznym świetle, doskonale sprawdzą się także we wnętrzach.