Nasza działalność

Nagroda im. Jacka Michalskiego

Edycja 2012

Laureat: Ryszard Florek

Ryszard Florek, utalentowany menedżer, organizator i działacz społeczny jest twórcą sukcesu Firmy FAKRO, drugiego producenta okien dachowych na świecie. Swoje pomysły gospodarcze zaczął realizować w 1986 roku. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera konstruktora na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, założył w Tymbarku pierwszą firmę – Zakład Stolarki Budowlanej FLORAD. W 15 lat później otworzył w Nowym Sączu wraz z żona Krystyną i kuzynem Krzysztofem Kronenbergerem firmę FAKRO. Niewielka fabryka mieściła się w jednej z hal byłych zakładów naprawiających autobusy. Dziś w skład Grupy FAKRO, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 14 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Hale produkcyjne firmy zajmują powierzchnię 200 tys. metrów kwadratowych. Okna dachowe FAKRO trafiają do blisko 50 krajów świata.
Ryszard Florek od zawsze wiedział, że kluczem do sukcesu na rynku globalnym, obok najwyższej jakości handlowej oferty, jest innowacyjność, na którą postawił od samego początku. W pionierskich latach sam zajmował się wymyślaniem nowych rozwiązań i ich konstruowaniem. Teraz jego dumą jest nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. FAKRO ma na swoim koncie ponad 100 zgłoszeń patentowych. Autorem licznych nowatorskich rozwiązań jest Ryszard Florek. Do wielu krajów świata FAKRO eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także rozwiązania i myśl twórczą polskich inżynierów.

Za szczególny wkład w rozwój światowej branży okien dachowych oraz w budowanie pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej Ryszard Florek dwukrotnie został uhonorowany Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP. Twórca FAKRO jest także laureatem prestiżowego konkursu Przedsiębiorca Roku 2010, organizowanego przez firmę doradczą Ernst&Young. Dynamizm Ryszarda Florka i wola nieustannego działania nie ogranicza się wyłącznie do firmy. Szef FAKRO znany jest z propagowania zimowych sportów. To nie tylko pasja wyniesiona z czasów studiów, ale także potrzeba działania na rzecz rozwoju regionu. Właśnie dlatego Ryszard Florek wspiera realizację projektu inwestycyjnego pod nazwą „Siedem Dolin”, który zakłada uczynienie z Sądecczyzny centrum narciarstwa porównywalnego z najlepszymi ośrodkami alpejskimi. W międzynarodowym środowisku dekarzy Ryszard Florek – zapalony narciarz – znany jest jako pomysłodawca i organizator IFD FAKRO Ski World Cup. Sportowa impreza rokrocznie odbywa się w Krynicy na stokach Jaworzyny. Ryszard Florek wymyślił także organizowane od dziewięciu lat Narciarskie Mistrzostwa Branży Budowlanej. Ostatnio powołał fundację „Pomyśl o przyszłości”, chcąc podążać szlakiem przetartym przez kraje zachodnie, gdzie prowadzone przez lata kampanie społeczne ukształtowały obywatela o silnym poczuciu ekonomicznej wspólnoty.