Nasza działalność

Nagroda im. Jacka Michalskiego

Edycja 2018

Laureat: Robert Konieczny

Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku.

Konieczny jest postrzegany jako konceptualista, ponieważ w jego pracy najważniejsza jest idea, mocny koncept, który prowadzi do wyboru określonego rozwiązania. Taka metoda pracy, a także uwolnienie się od własnych gustów i przyzwyczajeń pozwala na pójście w nieznane i często skutkuje zaskakującymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Na przestrzeni lat można zauważyć wspólne wątki przewijające się w tworzonych przez niego projektach – są to tzw. ścieżki projektowe. Każda z nich ma jakiś konkretny motyw, a jednocześnie ewoluuje do coraz to nowych rozwiązań. Wcześniejsze doświadczenia nigdy nie są odrzucane, ale każdy projekt tworzony jest z ambicją wykreowania czegoś nowego. Wśród realizacji są obiekty w różnej skali – zarówno prywatne budynki mieszkalne, jak i budowle publiczne.

Realizacje Roberta Koniecznego zdobyły szereg nagród w Polsce i za granicą. W 2016 roku projekt Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie został Najlepszym Budynkiem Świata 2016 na World Architecture Festival w Berlinie oraz zdobył tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy przyznawany przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB). Arka Koniecznego została uznana Najlepszym Domem Świata przez magazyn ,,Wallpaper Design”. Powtórzyła tym samym sukces Domu Aatrialnego, który zdobył nagrodę House of the Year 2006 portalu World Architecture News w konkursie na najlepszy dom mieszkalny na świecie. W 2008 roku międzynarodowe jury Museum of Architecture and Design w Chicago zaliczyło Dom Aatrialny i Dom Ukryty do najlepszych budynków świata.

Ponadto projekty Koniecznego były dwunastokrotnie nominowane do Europejskiej Nagrody Fundacji im. Miesa van der Rohe (m.in. za Centrum Dialogu Przełomy, Unikato, Dom po Drodze, Dom Aatrialny, Dom OUTrialny, Dom Otwarty, Dom z Ziemi Śląskiej, Dom Bezpieczny czy Dom Autorodzinny). W 2007 roku magazyn ,,Wallpaper” zaliczył pracownię do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. W tym samym roku Konieczny znalazł się na liście 44 najlepszych młodych architektów świata wydawnictwa „Scalae”. W 2008 roku został uznany za jednego z najlepszych młodych projektantów na świecie poniżej 40 roku życia przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum w konkursie „Europe 40 under 40” – Europe’s Emerging Young Architects and Designers.