Aktualności

Warsztaty Dewelopera w Lyonie

W dniach 18-21 maja br. trzydziestoosobowa grupa ze Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań wzięła udział w warsztatach Dewelopera w Lyonie. Pierwszym mocnym punktem programu było obejrzenie futurystycznych rozwiązań dworca kolejowego zaprojektowanego przez Santiago Calatrave, a wchodzącego w skład kompleksu lotniska Saint Exupery obok Lyonu.

Przez trzy dni grupie towarzyszyli architekci z największego w mieście biura projektowego Sud Architectes, mającego swoje oddziały w siedmiu miastach świata, m.in. w Warszawie. Dzięki nim uczestnicy tego studyjnego wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z dużymi rewitalizowanymi kwartałami miasta, takimi jak północna część półwyspu Presquille, wpisana na listę Unesco, dzielnica Vaise, biznesowa dzielnica Part-Dieu, Zac Des Girondins, czy dzielnica La Confluence. Największe wrażenie zrobiła ta ostatnia z ultranowoczesnymi obiektami architektonicznymi. Uczestnicy zwrócili też uwagę na śmiałe i harmonijne połączenia współczesnej architektury z historycznymi obiektami starej części miasta.

Dopełnieniem wizyty był ostatni dzień przeznaczony na turystyczne odkrywanie Lyonu z licznymi tajnymi przejściami o nazwie traboules, muralami i górującą nad miastem przepiękną bazyliką Notre Dame na wzgórzu Fourviere, z którego rozciąga się piękny widok na cały Lyon.