Edycja 2010

Nagroda im. J. Michalskiego - edycja 2010

W czerwcu ubiegłego roku odszedł nagle z naszego grona Jacek Michalski, jeden z najlepszych polskich przedsiębiorców i jeden z pierwszych krakowskich deweloperów. Właściciel Grupy BUMA, inicjator ruchu deweloperskiego w Polsce, współzałożyciel Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Dla upamiętnienia Jego wyjątkowych i nietuzinkowych zasług Pana Jacka w dziedzinie wprowadzania nowych rozwiązań architektonicznych oraz nowatorskiego spojrzenia na kształtowanie przestrzeni miejskiej, Zarząd Główny Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań postanowił w cyklu dwuletnim przyznawać Nagrodę im. Jacka Michalskiego, dla osoby lub zespołu osób, które wyróżniają się wyjątkową wrażliwością architektoniczną oraz niespotykanymi dokonaniami w kreowaniu przestrzeni urbanistycznej. Jacka Michalskiego pociągały zawsze rzeczy nieszablonowe, a On sam, wizjonerskimi pomysłami starał się wyprzedzać aktualne trendy w architekturze i pomysły te zawsze próbował wprowadzać w życie. Jego nowe technologie i nowatorskie realizacje były naprawdę godne podziwu. Do realizowanych przez siebie obiektów często stosował nowoczesne materiały, takie jak stal, szkło, kamień. A wszystko to w harmonii z otaczającą przyrodą. Lubił proste, ale nieszablonowe formy i futurystyczne rozwiązania. Mimo iż sam nie był architektem, to zawsze ukierunkowywał działania współpracujących z Nim architektów. Prywatnie był dobrym Przyjacielem, Człowiekiem o wielkim sercu i wyjątkowym poczuciu humoru.
 
Zgodnie z Regulaminem, Nagrodę im. Jacka Michalskiego przyznaje Zarząd Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, który ma prawo zaprosić ekspertów do prac w zakresie wyłonienia osoby nagrodzonej.

W roku bieżącym został powołany zespół wyjątkowych ekspertów w składzie:
  • Dr arch. Jerzy Grochulski, Prezes SARP-u
  • Prof. Stefan Kuryłowicz, Autorska Pracownia Architektury
  • Joanna M. Lengiewicz–Charkiewicz, Lengiewicz Charkiewicz Architekci
  • Piotr Michalski, prezes Grupy Buma
  • Małgorzata Tomczyk, redaktor naczelna magazynu Dobre Wnętrze
  • Prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt Krakowa

Mamy nadzieję, że poprzez przyznawanie Nagrody imienia Jacka Michalskiego, Jego idee przetrwają nie tylko w naszej pamięci, ale nauczą kolejne pokolenia konsekwencji w realizacji zamierzonych celów, a także nauczą prawdziwej sztuki budowania i wrażliwości na otaczające piękno.
Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij