Edycja 2016

Konkurs o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku 2016 i nagrodę Złotego Sokoła

 

W piątek 30 września br.  podczas uroczystej Gali Nagród SBDiM, która odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa nagrodzono finalistów siódmej edycji konkursu o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła. Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Andrzeja Wyżykowskiego ocieniał 13 firm, które zgłosiły inwestycje zrealizowane w latach 2014-2015.


W trakcie Gali wręczono także nagrodę  Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań im. Jacka Michalskiego. Patron Nagrody był postacią wybitną: konstruktorem, wynalazcą oraz utalentowanym inżynierem. Jednym z  pierwszych krakowskich deweloperów, właścicielem Grupy BUMA, współzałożycielem Stowarzyszenia Budowniczych Domów Mieszkań. W tym roku laureatem Nagrody SBDiM im. Jacka Michalskiego został Roman Kluska, twórca Optimusa, który pasję do nowych technologii zamienił na miłość do natury. Po sprzedaży swoich udziałów w Optimusie, biznesmen zajął się hodowlą owiec i prowadzeniem nowoczesnej mleczarni.


Galę zaszczycili swoją obecnością m.in.: Elżbieta Koterba - Zastępca Prezydenta Krakowa, Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń współpracujących ze SBDiM, deweloperzy oraz przedstawiciele mediów.
 

Marek Bolek - Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań


Konkurs o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła, w swoim założeniu ma pokazywać i promować dobrą architekturę wkomponowaną w obszar naszego pięknego miasta, a także doceniać te firmy, które dbają o swoich klientów i osiągają dobre wyniki finansowe.
Sąd Konkursowy, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Wyżykowskiego, po wizytach na wszystkich inwestycjach zgłoszonych do Konkursu, rozmowach z inwestorami, zapoznaniu się z dokumentacją handlową oraz po burzliwych obradach, wybrał laureatów.
Prestiż Konkursu wzrasta z każdą edycją, a nagroda Złotego Sokoła jest powodem do dumy dla nagradzanych firm. Obserwując oddawane w ostatnich latach inwestycje, ich ciekawą architekturę, poziom techniczny budynków, jakość wykonania, zagospodarowanie terenów przyległych być spokojnym o rozwój budownictwa mieszkaniowego w Krakowie i cieszyć się, że Konkurs w jakimś stopniu przyczynił się do tego progresu. Nasze Stowarzyszenie wszystkimi swoimi działaniami, takimi jak konferencje, warsztaty, giełdy domów i mieszkań, pragnie wspierać dobre budownictwo mieszkaniowe.
Nagrodą SBDiM im. Jacka Michalskiego nasze środowisko wyróżnia osoby budzące podziw i szacunek z racji dokonań zawodowych, które wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością. Taki właśnie był Patron tej nagrody – Jacek Michalski (1950-2009).

Gratulując laureatom nagród, dziękuję Sądowi Konkursowemu i Sponsorom oraz wszystkim, którzy zaszczycili nas swoim uczestnictwem. Do zobaczenia na kolejnej Gali Nagród Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań w 2018 roku.

 

Opinie Sądu Konkursowego:

 

prof. arch. Andrzej Wyżykowski - Przewodniczący Sądu Konkursowego

 

12 lat minęło, gdy po raz pierwszy stanąłem przed Państwem jako przewodniczący Konkursu, który wtedy pokazywał znaczenie i jakość firm deweloperskich na rozwijającym się rynku mieszkaniowym oraz rangę architektury w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Dzisiaj mogę ten fakt krótko skomentować. Ranga uczestniczących w Konkursie firm rośnie, ich kultura organizacyjna również, a architektura wychodzi naprzeciw współczesnym trendom w projektowaniu, przy jakości wykonawstwa coraz mniej pozostawiającego do życzenia. Brakuje mi jeszcze tylko czasami rozwiązań sprzyjających integracji mieszkańców wewnątrz obiektu i w przestrzeniach wspólnie użytkowanych, które mogłyby być ogólnie dostępne oraz rozwiązań proekologicznych. W tej edycji Konkursu na czoło wysunęły się firmy, które swymi realizacjami, rozwiązaniami funkcjonalnymi i technologicznymi, a także wewnętrzną organizacją firm i biur sprzedaży oraz ekonomicznymi zaletami potwierdziły wysoką klasę. One to, dały najlepszą odpowiedź na ideę zrównoważonego rozwoju, gdzie walory przestrzenne, efektywność energetyczna i infrastruktura społeczna tworzą najwyższą jakość. Gratuluję uczestnikom osiągniętych rezultatów i ich odwagi w startowaniu w Konkursie.

 

Dorota Koźmińska - DK-Development


Konkurs o nagrodę Złotego Sokoła, wyłaniający najlepszych deweloperów mieszkaniowych w Krakowie promuje, nie tylko - co oczywiste - najlepsze firmy z branży. Pokazuje też rzetelnie aktualny stan rynku oraz odzwierciedla wpływ uwarunkowań gospodarczych na decyzje inwestycyjne. Mniejsza niż w poprzednich edycjach liczba zgłoszonych firm wynika, moim zdaniem z dwóch czynników: stabilnej koniunktury, która nie mobilizuje do szukania dodatkowych źródeł promocji oraz wpływu programu mieszkaniowego Mieszkanie dla Młodych, skutkującego na ogół budowami w peryferyjnych lokalizacjach i niższych standardach.
Tym większe uznanie wyrażam wszystkim firmom, które przystępując do Konkursu poddały się ocenie każdego aspektu swojej działalności, od budowania strategii i misji, poprzez przygotowanie i prowadzenie inwestycji, do troski o jakość architektury. Oceniane obiekty wyrastają ponad przeciętność, nagrodzone zaś reprezentują poziom, którego można życzyć zarówno klientom, jak i miastu: klienci zyskali komfortowe mieszkania za racjonalną cenę, Kraków - obiekty zbudowane z szacunkiem dla otoczenia.

 

Piotr Krochmal - Monitor Rynku Nieruchomości


Wśród inwestycji zgłoszonych do tegorocznego Konkursu, każda ma to „coś”, czym wyróżnia się wśród prawie dwustu innych, które w tym czasie oferowano na krakowskim rynku. Ta wyjątkowość wcale nie musi być kosztowna. Średnie ceny inwestycji ocenianych w Konkursie były tylko o 7 procent wyższe od przeciętnej ze wszystkich na rynku. Ale za to średnia sprzedaż na tych inwestycjach była blisko dwukrotnie szybsza od średniej rynkowej. To pokazuje, że warto się wyróżniać. Warto dołożyć tych kilka procent, na to „coś” do kosztów budowy, bo rynek to docenia. A z rywalizacją o nagrodę Złotego Sokoła jest trochę tak, jak z rywalizacją na olimpiadzie. Wszyscy deweloperzy, którzy stanęli w szranki mogą wysoko nosić głowy. Wygrali najlepsi, lecz tylko o włos! Kołacze mi się sportowe motto: „Bądź skromny jako zwycięzca, pogodny jako zwyciężony".

 

Janusz Michalczak - Dziennik Polski

 

Konkurs po raz kolejny przekonuje o tym, że budownictwo mieszkaniowe jest nie tylko domeną rynku. Wpływ na jego funkcjonowanie ma wiele czynników. Z punktu widzenia lokalnej prasy, którą reprezentuję, istotne znaczenie mają społeczne aspekty funkcjonowania gospodarki. Kształt budownictwa zależy w dużym stopniu od woli lokalnej społeczności, a także od decyzji podejmowanych przez władze samorządowe i państwowe. To one decydują o dostępności lokali mieszkalnych, a także o urbanistyce oraz architekturze. Ostatnia edycja Konkursu przekonuje nas, że inwestorzy bardzo dobrze radzą sobie w Krakowie, dostarczając na rynek mieszkania i domy, które budowane są również z myślą o osobach dysponujących skromnymi zasobami
finansowymi. Nawet najlepsze projekty nie poprawią standardu życia w mieście, jeśli nie będzie im towarzyszyła budowa szybkich tras tranzytowych, a także rozwój infrastruktury społecznej oraz budowa nowych, ogólnodostępnych obiektów rekreacyjno- sportowych.

 

Andrzej Rymarczyk - PPA Pracownia Projektowania Architektonicznego


Obiekty zgłoszone do tegorocznej edycji Konkursu cechuje wysoka jakość, którą osiągnięto poprzez atrakcyjnie przygotowane projekty architektoniczne budynków oraz poprzez zastosowanie w trakcie ich realizacji nowoczesnych technologii budowlanych i wykorzystanie wysokiej klasy materiałów wykończeniowych. Istotnym czynnikiem branym również pod uwagę była przyjazna lokalizacja inwestycji. Dodatkowo punktowana była dbałość o atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni wspólnych wokół zrealizowanych obiektów, zgodnie z zasadą, iż przestrzeń zewnętrzna budynku jest równie ważna jak jego przestrzeń wewnętrzna oraz zastosowanie przez inwestorów rozwiązań proekologicznych. Tak przyjęte kryteria oceny mają na celu konsekwentne promowanie deweloperów, którzy w największym zakresie dbają o podnoszenie standardu życia mieszkańców, a swoje inwestycje realizują w sposób dla nich przyjazny, oferując maksymalnie dobry produkt w dogodnej cenie.

 


Krzysztof Tętnowski - Tętnowski Development


Patrzę na inwestycje uczestniczące w Konkursie z punktu widzenia dewelopera, który zaangażowany jest również w sam proces budowy. Zauważalnym dla mnie zjawiskiem jest rosnąca jakość inwestycji powstających w Krakowie, choć z pewnością nie dotyczy to wszystkich nowych obiektów. Oczywiście bardzo ważne jest, jak obiekt wygląda w chwili sprzedaży, ale nie mniej istotne, a nawet ważniejsze to, jak będzie wyglądał za 10, 15 lat. Decyduje o tym jakość materiałów i staranność wykonawstwa. To one, obok dobrej architektury, tworzą wartość inwestycji. Bardzo ważny jest również wygląd otoczenia budynku, klasa materiałów użytych do budowy wewnątrzosiedlowych alejek i skwerów, a także oświetlenia. Uważam, że takie dobre wzory, jak te, które znajdują uznanie w oczach Sądu Konkursowego, powinny być upowszechniane.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów:

 

Konkurs o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku 2016 - prezentacja uczestników

Gala Nagród SBDiM 2016

 

Sponsor główny


Sponsorzy


Patroni Honorowi


Partnerzy Medialni


Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij