2016 r.

19-20 listopada 2016 r. - 119. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

 

Za nami ostatnia w tym roku Krakowska Giełda Domów i Mieszkań. Impreza zorganizowana tradycyjnie w hali C.T. Chemobudowa przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań cieszyła się dużym zainteresowaniem osób poszukujących nieruchomości w Krakowie i okolicach.  w tym roku Krakowska Giełda Domów i Mieszkań. Impreza zorganizowana tradycyjnie w hali C.T. Chemobudowa przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań cieszyła się dużym zainteresowaniem osób poszukujących nieruchomości w Krakowie i okolicach.

Na blisko 80 stoiskach swoje oferty zaprezentowali deweloperzy i firmy działające w branżach projektowej, kredytowej i technologii budowlanych.

Zwykle pod koniec roku wzrasta aktywność nabywców nieruchomości. W minionych latach często bowiem z początkiem stycznia pojawiały nowe regulacje prawne lub podatkowe. Od 2017 roku taką zmianę odczują kredytobiorcy planujący zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Od stycznia 2017 r. wymagany wkład własny wzrośnie do 20% ceny kredytowanej nieruchomości (obecnie jest to 15%).

Wzrost wartości wymaganego wkładu własnego może dopingować część nabywców do zakupu jeszcze w tym roku. Drugim elementem zachęcającym do poszukiwania ofert jest możliwość zakupu mieszkania lub domu z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Od stycznia odblokowana zostanie pula dopłat m.in. na zakup nowych nieruchomości, które będą oddane w 2017 roku. Ponieważ program MdM nie będzie kontynuowany po 2018 roku, a zainteresowanie potencjalnych beneficjentów dopłat jest duże, prawdopodobnie pula dopłat na rok 2017 wyczerpie się już w pierwszych tygodniach nowego roku. Zapobiegliwi wolą więc wyszukać i zarezerwować potencjalną nieruchomość jeszcze w tym roku.

Znaczny odsetek mieszkań z oferty deweloperów nabywany jest obecnie za gotówkę. Część osób nie chce bowiem brać kredytu i decyduje się na zainwestowanie środków ze sprzedaży innej nieruchomości albo dokonuje zakupu za pomocą zgromadzonych oszczędności. Niskie oprocentowanie lokat bankowych i zmienne warunki w otoczeniu gospodarczo-politycznym oraz międzynarodowym skłaniają osoby posiadające wolne środki finansowe do lokowania ich właśnie w zakup nieruchomości. W tej grupie nabywców szczególnym zainteresowaniem cieszą się lokale mniejsze, które najbardziej nadają się do wynajmu.

Na ostatniej tegorocznej Giełdzie nie zabrakło nowości i ciekawych promocji. Po raz pierwszy zaprezentowano „Apartamenty Oaza” bud. C i E, które są rozbudową V etapu „Enklawy Prądnika”. Powstającą na Prądniku Czerwonym inwestycję realizuje SM Wspólnota Inwest. W jej ofercie znajdziemy mieszkania 1,2,3 i 4-pokojowe w metrażach od 26,45 do 82,99 mkw. Ceny w tej lokalizacji zaczynają się od 5600 zł za mkw.

W tym roku na krakowskim rynku mieszkaniowym zadebiutował Lokum Deweloper, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka znana dotychczas z inwestycji we Wrocławiu. Lokum Deweloper realizuje w Krakowie równolegle dwie inwestycje. Lokum Siesta powstaje między ul. Kobierzyńską i Rzemieślniczą nad rzeką Wilgą. Na osiedlu zrealizowane będzie łącznie 576 mieszkań w zróżnicowanych metrażach. Drugą inwestycją wrocławskiego dewelopera jest Lokum Vista zlokalizowana przy ul. W. Sławka. Obecnie w ofercie znajdziemy tu mieszkania od 39 do 63 mkw. W cenie od 5944 zł za mkw. Na terenie osiedla zaprojektowano małą architekturę, a w jej ramach place zabaw, zieleń i dziedziniec z fontanną.

Osoby poszukujące domów mogły zapoznać się z inwestycją firmy Adkon realizowaną w Grabówkach 3 km od centrum Wieliczki. Powstają tu dwukondygnacyjne domy w zabudowie bliźniaczej (o pow. 138 mkw.) z garażami i ogródkami.
 

Źródło: Dominium.pl

 

 
 

Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij