2014 r.

22-23 listopada 2014 r. - 107. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

 

Targi organizowane przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) już tradycyjnie odbyły się w hali CT Chemobudowa. Listopadowa giełda definitywnie zakończyła sezon targowy. Na kolejne edycje tej imprezy będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Minione targi stanowiły podsumowanie roku, który był udany zarówno dla deweloperów, jak i nabywców mieszkań. O koniunkturze panującej na krakowskim rynku pierwotnym świadczyła m.in. liczba nowych inwestycji.
 

Tym razem zwiedzający mogli obejrzeć 76 stoisk…
W targach organizowanych przez SBDiM zwykle uczestniczy powyżej 60 firm. Na początku i końcu sezonu targowego liczba uczestników zawsze wzrasta. Podobną zależność można było zaobserwować także w tym roku. Na uczestnictwo w 107. Giełdzie SBDiM zdecydowało się 76 wystawców. Jak zwykle w tej grupie przeważały lokalne firmy deweloperskie. Na minionych targach nie zabrakło spółek, które są członkami SBDiM i regularnie uczestniczą w giełdach organizowanych przez to stowarzyszenie. Do wspomnianej grupy należy m.in. firma Bryksy, Convector Development, DK-Development, Awim Development, PBiOT Fronton oraz Proins.
Inwestycje proponowane przez deweloperów były zróżnicowane. Najwięcej firm promowało mieszkania zlokalizowane na terenie Krakowa. W giełdowej ofercie nie zabrakło również inwestycji powstających w powiecie wielickim i krakowskim. Zwiedzający mieli do wyboru m.in. domy zlokalizowane w Sułkowie (Armax Wawel), Wieliczce (PM-Development), Zielonkach (Kontrakt Development) i Zabierzowie (DK-Development).
Okazję do zaprezentowania swojej oferty wykorzystały także inne firmy powiązane z rynkiem mieszkaniowym. Osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego mogły skorzystać m.in. z oferty Deutsche Banku, Banku Pekao, Banku Spółdzielczego Rzemiosła oraz PKO BP. W 107. Giełdzie SBDiM wzięły udział także firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz oraz branżowe media. Po raz kolejny swoje stanowisko przygotował także nasz portal Dominium.pl.
 

Krakowscy deweloperzy zaprezentowali kilka nowości
Na krakowskim rynku mieszkaniowym 2014 rok upływa pod znakiem dobrej sprzedaży i nowych projektów. Ta pozytywna tendencja była widoczna podczas 107. Giełdy SBDiM. Krakowianie odwiedzający halę Centrum Targowego Chemobudowa mogli zapoznać się z kilkoma nowymi propozycjami firm deweloperskich.
Jedną z mieszkaniowych nowości była inwestycja spółki WM Synergy Development (Apartamenty Słoneczne). Deweloper zaoferował mieszkania na terenie Sułkowa (gmina Wieliczka). Atutem proponowanych lokali jest atrakcyjna cena (4344 zł/mkw.), która obowiązuje w ramach przedsprzedaży. Warto wspomnieć, że taki koszt zakupu 1 mkw. do końca marca 2015 r. pozwala na otrzymanie dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych. Aktualnie w ofercie firmy WM Synergy Development znajdują się trzy lokale o powierzchni 74,10 mkw. lub 74,15 mkw. Ich łączna cena ofertowa wynosi 321 890,40 zł albo 322107,60 zł. Trzeba dodać, że do końca bieżącego roku nowi lokatorzy Apartamentów Słonecznych otrzymają po dwa miejsca parkingowe w ramach gratisu.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie MdM miały do wyboru jeszcze jedną inwestycję, która niedawno pojawiła się na rynku. Mowa o propozycji firmy PM-Development, która w ramach projektu Aleja Różana oferuje 32 lokale o powierzchni od 52,06 do 96,65 mkw. Te mieszkania powstaną na terenie Wieliczki do końca 2015 r., a każde znajdzie się w dwulokalowym budynku. Cena 14 lokali o powierzchni 52,06 mkw. jest obecnie niższa od limitu wyznaczonego przez program Mieszkanie dla Młodych.
Wśród inwestycji pojawiających się na lokalnym rynku można znaleźć również propozycje przeznaczone dla bardziej zamożnych nabywców. Dobrym przykładem jest Kamienica Solna 1. W trakcie ostatniej Giełdy SBDiM ten projekt zaprezentowała Grupa Buma. Jego niewątpliwym atutem jest dobra lokalizacja - nowa inwestycja powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Bohaterów Getta (dz. Podgórze). Ceny ustalone przez dewelopera (7.718 - 8.545 zł/mkw.) odzwierciedlają prestiżowy charakter tego projektu. Aktualnie w inwestycji Kamienica Solna 1 są dostępne 53 mieszkania o powierzchni od 29,04 mkw. do 94,90 mkw.
 

Promocje skutecznie uzupełniały targową ofertę…
Podobnie jak w przypadku poprzednich giełd SBDiM, ofertę targową uzupełniało wiele promocji. Najbardziej popularnym sposobem na zainteresowanie potencjalnych klientów były rabaty cenowe. Takie rozwiązanie zastosowały m.in. firmy Polskie Domy (bon rabatowy na 5000 zł) i Janex (rabat 3%). Drugi z wymienionych deweloperów proponował również komórkę lokatorską w cenie sprzedawanych mieszkań. Klienci Wawel Service mogli natomiast otrzymać bon o wartości 5000 zł na zakup energooszczędnego sprzętu AGD.

Andrzej Prajsnar

Źródło: dominium.pl, 25.11.2014 r.
 

Partner 107. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań:  

 

 

 

 

 

Patroni Honorowi


Patroni Medialni


Partnerzy Medialni 

Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij