2006 r.

21-22 października 2006 r. - Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

W dniach 21 do 22 października, w krakowskim „Sokole” odbyła się przedostatnia w tym roku Giełda Domów i Mieszkań organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Giełda jest lubianym przez wystawców i klientów miejscem spotkań deweloperów z klientami. Komplet wystawców i duża frekwencja, mimo pięknej jesiennej pogody, potwierdzają tę opinię.

Tradycyjna konferencja prasowa, dzięki goszczącemu na niej wiceprezydentowi Krakowa dr Kazimierzowi Bujakowskiemu, stała się miejscem podsumowania czteroletniej kadencji władz miasta. Wyniki w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego są, na tle innych miast Polski, imponujące. W ciągu pierwszego półrocza tego roku oddano do użytkowania aż 4 224 mieszkania to znaczy więcej niż w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu łącznie. Już po trzech kwartałach ilość oddanych mieszkań przewyższa wynik poprzedniego, 2005 roku. Można przewidywać, że wynik całego bieżącego roku będzie znacznie wyższy niż poprzedniego.
Uzyskanie takich wzrostów nie byłoby możliwe bez dobrej pracy administracji miasta podkreślił wiceprezydent. Na dowód przytoczył imponujące ilości wydanych decyzji WZ oraz pozwoleń budowlanych - od listopada 2002 do września 2006 pozwolenia dla 13 430 mieszkań . Jednak tylko 33 % decyzji WZ wydawanych jest do 6 miesięcy a prawie tyle samo - 27 % musi oczekiwać ponad rok !
W trakcie konferencji wywiązała się ciekawa polemika pomiędzy wiceprezydentem Kazimierzem Bujakowskim a goszczącym na Giełdzie prezesem Małopolskiej Izby Architektów Borysem Czarakczijewem. Prezydent zarzucił Izbie brak roboczych kontaktów oraz brak działań w kierunku poprawy kompletności i prawidłowości składanych wniosków. Prezes Izby wyjaśniał, że sprawa nie zawsze dotyczy architektów i stwierdził, że zorganizuje spotkanie z przedstawicielami innych miast aby wykazać słabą pracę naszego magistratu.
Optymistyczne dane dotyczą też przygotowywanych przez Urząd Miasta Krakowa miejscowych planów zagospodarowania. W pierwszym półroczu przyszłego roku do uchwalenia zostanie przedłożonych aż 15 planów miejscowych otwierających dla zabudowy mieszkaniowej kilkaset hektarów nowych terenów. Zatwierdzone plany znacznie ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie przez inwestorów pozwoleń budowlanych na nową zabudowę.
Prezydent Bujakowski podkreślił bardzo dobrą współpracę Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań z Zarządem Miasta stwierdzając iż „ wiele zgłaszanych przez tę organizację uwag, dotyczących zwłaszcza usprawnień pracy urzędu było i jest realizowanych z pożytkiem nie tylko dla środowiska deweloperskiego”.
Konferencję prowadził Tytus Misiak prezes Stowarzyszenia, który w imieniu .Zarządu i członków podziękował za owocną współpracę oraz poinformował o aktualnych działaniach Stowarzyszenia takich jak ufundowanie nagrody dla najlepszego studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej a także wsparcia finansowego dla czworga dzieci z najbiedniejszych rodzin w ramach programu Caritas w Krakowie.

Patroni Medialni


Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij