Aktualności

Jesteś tutaj: plAktualności
2021-09-07 - Pierwsze Grossi Cracovienses NBP dla SBDiM

Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań zostało docenione przez Narodowy Bank Polski nagrodą Grossi Cracovienses NBP w kategorii Stowarzyszenia Gospodarcze. Uroczysta gala przyznania nagród odbyła się 3 września br. w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP.

 


 

Dokonując wyboru laureatów Grossi Cracovienses, zwracaliśmy uwagę na ich odpowiedzialność, zaufanie jakim się cieszą, zaangażowanie w rozwój społeczności i otwartość na drugiego człowieka, a także ich wkład w rozwój edukacji, dziedzictwa i kultury. Wartości te w naszym postrzeganiu są miarą sukcesu, z nimi się identyfikujemy – zaznaczyła 3 września Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

 

Nazwa nagrody nawiązuje do grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego (1333–1370) i jego niezwykle istotnej reformy systemu polskiego mennictwa. Był on wzorowany na groszu praskim, a powstał około 1360 roku. Ważył 3,27 g i stanowił ekwiwalent 16 małych denarów – wyjaśnia NBP.

 

Dzisiaj jednak kojarzy się z monetą najdrobniejszą, mającą bardzo małą wartość. Inaczej było jednak w średniowieczu. Wtedy była to moneta o olbrzymim znaczeniu, a świadczy o tym choćby jej nazwa – Grossus, czyli po łacinie gruby.

 

Na monecie w dwóch otokach widnieje napis: KAZIMIRVS PRIMVS / DEI GRACIA REX POLONIE. Na stronie odwrotnej widnieje Orzeł Biały w koronie. Otacza go napis: GROSSI CRACOVIENSES. Określono emitenta – Kazimierz Pierwszy z Bożej łaski król Polski oraz nominał – grosze krakowskie. Zwraca uwagę liczba mnoga, nie chodzi bowiem o konkretną monetę, ale o przynależność do krakowskiego systemu pieniężnego. Kazimierz Wielki słynął z tego, że podążał za maksymą „jeden władca, jedno królestwo, jedna moneta”, dlatego priorytetem jego polityki była reforma monetarna, która miała zjednoczyć państwo. Grosz krakowski stał się inspiracją nagrody i statuetki wręczonej laureatom Grossi Cracovienses – zaznacza NBP.

 


Nagroda ma jeszcze jedno krakowskie odniesienie, także związane z bankowością. Otóż wykonana jest w kształcie wieńca utworzonego z liści wawrzynu, często zwanego również laurem.

 


To bezpośrednie zapożyczenie ozdobnego motywu architektonicznego z bramy wejściowej do krakowskiej siedziby banku od strony ul. Basztowej. Jest to płaskorzeźba przedstawiająca wieniec ze splecionych liści wawrzynu, przepasany złotą wstęgą – wyjaśniają w krakowskim oddziale NBP. I można jeszcze wspomnieć, że wieńce z wawrzynu już w czasach starożytnych wręczano zwycięzcom. Nic więc dziwnego, że uchodzi za symbol sukcesu.

 

 

W siedzibie Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie 3 września wyjątkowymi Groszami Krakowskimi uhonorowano siedem niezwykłych osób, siedem niezwykłych instytucji.

  

Żródło: Dziennik Polski

Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij