Aktualności

Jesteś tutaj: plAktualności
2019.05.09 - Relacja z 6. Konferencji "Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego"

 

Budują domy i mieszkania, finansują miejskie sieci

 

Konferencja ,,Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”. Działalność deweloperska to dziś dominujące źródło podaży nowych mieszkań na rynek, dostarczające dochodów gminom

 

Gołym okiem widać, że żyjemy dziś w okresie bardzo dynamicznego rozwoju. Rosną nie tylko duże miasta, ale również mniejsze miejscowości. Proces ten jest szczególnie mocno widoczny w stolicy Małopolski, która na przestrzeni minionego ćwierćwiecza zmieniła się nie do poznania. Mało kto wie, że w Krakowie w roku 1995 było 250 tysięcy mieszkań, a dzisiaj jest ich 390 tysięcy (26 proc. nowych mieszkań wybudowanych zostało przez deweloperów).

 

10,5 mld złotych przychodów

 

Korzyści, jakie przynosi działalność inwestycyjna firm realizujących obiekty mieszkaniowe, bardzo rzadko są przedmiotem głębszych analiz. Takie ambitne zadanie postawiło przed sobą Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań zwracając się do niezależnych ekspertów o ocenę skutków działalności deweloperskiej. Wyniki analiz, unikatowe w skali ogólnopolskiej, zostały przedstawione na szóstej konferencji ,,Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”.

 

- Nasz wkład w rozwój Krakowa to nie tylko same budynki, ale również rozmaite daniny na rzecz miasta - mówi Marek Bolek, prezes SBDiM. - Konferencją chcemy zwrócić uwagę na fakt, że działalność deweloperska przynosi duże korzyści finansowe zarówno krakowskiej gminie, jak i jej mieszkańcom. Firmy są płatnikami podatków i współfinansują w niemały sposób inwestycje infrastrukturalne.

 

Przeprowadzenie analiz stało się możliwe dzięki danym udostępnionym zarówno przez gminę (w tym spółki miejskie), jak i samych deweloperów, choć na ogół nie są oni skłonni dzielić się takimi informacjami.

 

Od wspomnianego już roku 1995 deweloperzy zbudowali w Krakowie 101,5 tys., mieszkań. Szczegółowej analizie poddany został okres 2013-2018, w którym powstało aż 47 410 mieszkań.  Z danych przedstawionych przez Jarosława Czerskiego, analityka reprezentującego IA MRN wynika, że działalność deweloperska przyniosła w tych pięciu latach dochody w wysokości 10,5 mld złotych.  Do gminnej kasy trafiło z tego tytułu w formie podatku dochodowego 260,7 mln złotych. Firmy deweloperskie współfinansują inwestycje miejskie. W latach 2013-2018 wydały one na budowę i remonty dróg 124,7 mln złotych, na budowę i remonty sieci wodno-kanalizacyjnej - 30,8 mln zł, na budowę i remonty sieci centralnego ogrzewania - 8,1 mln złotych.

 

Gdzie byłby Kraków bez nowych mieszkań?

 

Żyłą złota okazały się dla Krakowa opłaty z tytułu zmiany celu użytkowania wieczystego pobierane, zdaniem ekspertów, prawem kaduka. Zasiliły one kasę miejską kwotą 54,42 mln złotych.  Zdaniem Grzegorza Kiełpsza, prezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, powinien zostać wypracowany w Polsce mechanizm zwrotu pieniędzy wydatkowanych na inwestycje komunalne. Środki te gminy mogłyby egzekwować od kolejnych inwestorów, którzy lokalizują Inwestycje przy nowo wybudowanych drogach, bądź podłączają się do sfinansowanej przez innego dewelopera sieci wodno-kanalizacyjnej.

 

Działalność deweloperska ma, poza finansowym, ważny aspekt społeczny, gdyż dostarcza na rynek mieszkań stanowiących bazę aktywności każdej osoby w danym miejscu.

 

Gdzie byłby dziś Kraków, gdyby nie podaż nowych lokali mieszkalnych? Tym bardziej, że w sytuacji zaniku wszelkich innych form budownictwa, m.in. spółdzielczego i społecznego, nie ma ona dziś żadnej liczącej się konkurencji ani uzupełnienia. Warto też pamiętać, na co zwracali uwagę analitycy z IA MRN, że osoby, które zamieszkały w 100 tys. mieszkań zbudowanych w Krakowie po 1995 roku, zasilają kasę miasta rozmaitymi środkami również w postaci różnych podatków i opłat.

Konferencja składała się z czterech paneli dyskusyjnych. Spore emocje towarzyszyły pierwszemu z nich, który zapowiedziało tytułowe pytanie ,,Jak wyjść z chaosu urbanistycznego miast?”

 

Dzięki badaniom, przeprowadzonym przez Polską Akademię Nauk - na konferencyjnym forum prezentował je prof. Przemysław  Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania - mamy dziś pełny obraz katastrofy jaka dokonała się w dziedzinie planowania przestrzennego na terenie kraju. - To, co stało się po roku 1998, przekracza wszelkie standardy, jakie obowiązują w krajach Zachodu - stwierdza prof. Śleszyński. -  Miasta rozlały się, nie tylko te największe jak Warszawa, Kraków czy Poznań, ale również znacznie mniejsze - powiatowe. Zabudowa rozproszona kosztuje nas dziesiątki miliardów złotych każdego roku. Podjęliśmy się szczegółowego wyliczenia jak wielkie są to straty.

 

Ważnym wątkiem konferencji były zagadnienia ekologiczne. Mamy coraz więcej dowodów, o czym mówił red. Jarosław Knap z Krakowskiej Grupy Multimedialnej, że coraz więcej osób chętnie zapłaci większą kwotę za mieszkanie lub dom, jeśli zastosowane zostaną w nim rozwiązania energooszczędne, zapewniające tańsze użytkowanie.

 

Na konferencji przedstawiono dwie inwestycje zaspokajające takie potrzeby - nowo powstające osiedle Silo w Jaworznie, które ma być wzorcowym i bardzo nowoczesnym pod każdym względem kompleksem mieszkaniowym, budowane przez brytyjską firmę deweloperską, oraz Apartamenty Klimaty koło Lasu Borkowskiego.

 

Janusz Michalczak

DZIENNIK POLSKI

 

Serwis wykorzystuje pliki typu "Cookies". Dowiedz się więcej lub zamknij ten komunikat. Zamknij