Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) działa już od dziesięciu lat. Z okazji tego jubileuszu zorganizowano uroczystą konferencję pod hasłem „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”.

Konferencja odbyła się 24 kwietnia 2015 r. w krakowskim Hotelu Kossak, a jej głównym tematem były warunki prowadzenia inwestycji deweloperskich. Na zaproszenie SBDiM w spotkaniu uczestniczyły osoby zawodowo związane z obszarem budownictwa mieszkaniowego, reprezentujące instytucje oraz podmioty gospodarcze. Dyskusje prowadzone przez uczestników konferencji były cennym źródłem informacji na temat uwarunkowań prowadzenia inwestycji i problemów, z którymi muszą sobie radzić deweloperzy.

Na liście zaproszonych gości nie zabrakło znanych nazwisk…

Jubileuszowa konferencja SBDiM uzyskała honorowy patronat Wojewody Małopolskiego, Jerzego Millera oraz Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. W trakcie konferencji urząd wojewódzki reprezentował Wicewojewoda Wojciech Szczepanik, przedstawicielką krakowskich władz była Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa. Na liście zaproszonych gości znalazło się też wiele innych osób, które pełnią ważne i prestiżowe funkcje. Do tej grupy można zaliczyć między innymi:

 Na konferencji zjawili się również członkowie SBDiM, przedstawiciele środowiska akademickiego i dziennikarze.

Członkowie i pracownicy SBDiM otrzymali ważne odznaczenia

Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji nastąpiło wręczenie odznaczeń dla zasłużonych członków i pracowników SBDiM. Prezydencki Krzyż Zasługi otrzymali trzej wieloletni członkowie Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań:

 Wicewojewoda Małopolski prócz Krzyżów Zasługi wręczył również honorowe odznaczenia nadane przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Za działalność na rzecz rynku mieszkaniowego zostały wyróżnione następujące osoby:

 Wiceprezydent Krakowa, Elżbieta Koterba wręczyła natomiast odznaki Honoris Gratia. Takie odznaczenia otrzymali:

 Po wręczeniu odznaczeń goście mogli obejrzeć krótki film, który podsumowywał ostatnie dziesięć lat działalności SBDiM.

Na konferencji rozmawiano nie tylko o rynku mieszkaniowym

Główna część jubileuszowej konferencji SBDiM została podzielona na cztery moduły tematyczne. W ramach pierwszego z nich eksperci komentowali informacje dotyczące rynku kredytów hipotecznych i oferty krakowskich deweloperów. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z najnowszymi danymi, które zebrała firma REAS. Później zgromadzeni specjaliści dyskutowali nad przyszłością rynku hipotecznego. Nie zabrakło również nawiązań do aktualnych kwestii (m.in. problemów związanych z kredytami walutowymi).

Kolejny moduł dyskusyjny był poświęcony zagadnieniom związanym z architekturą i urbanistyką. Eksperci (architekci i urbaniści) poświęcili wiele uwagi zapowiadanym zmianom w prawie budowlanym. Kwestie związane z ustawodawstwem zdominowały również trzeci panel dyskusyjny. Uczestniczyli w nim przedstawiciele firm deweloperskich. Ich stanowisko wobec niektórych założeń nowej ustawy deweloperskiej jest zdecydowanie negatywne. Najwięcej kontrowersji budzi zapowiedź likwidacji otwartych rachunków powierniczych.

W ramach przedostatniej części konferencji, prof. Tadeusiewicz omówił kwestie, które zachęcają do szerszego spojrzenia na architekturę i budownictwo. Prezentacja naukowca z AGH dotyczyła koncepcji inteligentnego miasta przyszłości (ang. smart city). Ciekawym akcentem na zakończenie wydarzenia było wystąpienie eksperta z Centrum im. Adama Smitha. Dr Gwiazdowski w barwny i dość humorystyczny sposób podsumował sytuację deweloperów.

Konferencja w Hotelu Kossak nie zakończyła piątkowych uroczystości. Goście odwiedzili także trzy inwestycje deweloperskie, które powstają na terenie Krakowa (Małe Błonia, Lea Residence oraz Apartamenty z Ogrodu). Wieczorem odbył się uroczysty bankiet, podczas którego wręczono okolicznościowe dyplomy za długoletnie wspieranie idei Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań oraz za obiektywne informowanie społeczeństwa o budownictwie mieszkaniowym i działalności firm deweloperskich. Dyplomy otrzymały krakowskie media: Dziennik Polski, Krakowski Rynek Nieruchomości, Małopolski Przegląd Nieruchomości oraz portal Dominium.pl.

Andrzej Prajsnar

Źródło: dominium.pl
 


1234567