Kilka sposobów na tanią energię - Seminarium w Małopolskim Centrum Edukacji Budowlanej


Czy chcemy tego czy nie budowa domów o niskim zapotrzebowaniu na energię - mimo że związana z dodatkowymi kosztami - staje się faktem, co wymuszają nie tylko wyższe ceny jej nośników, ale również przepisy europejskie, zgodnie z którymi nowo budowane domy będą realizowane od roku 2021 zgodnie z zasadą „prawie zero emisji”. Zagadnieniom tym poświęcone są seminaria organizowane cyklicznie przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań oraz Małopolskie Centrum Edukacji Budowlanej. Ostatnie, drugie już z rzędu, „Budownictwo energooszczędne. Prawo, praktyka, rzeczywistość” zgromadziło inwestorów oraz fachowców z różnych branż budowlanych. – Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż o budownictwie energooszczędnym bardzo dużo mówi się od dłuższego czasu. Dzięki organizowanym w MCEB spotkaniom mamy możliwość zapoznawania się z praktycznymi doświadczeniami firm, które wdrażają nowe koncepcje – podkreśla Jan Bulsza, członek honorowy SBDiM, przed laty prezes krakowskiego Miastoprojektu.


Nowy pomysł na budownictwo energooszczędne
Choć mogłoby się wydawać, że w budownictwie powiedziano już wszystko, na rynku pojawiają się rozwiązania dające świadectwo całkowicie nowatorskiego podejścia do zagadnienia energooszczędności. Ilustracją tego zjawiska mogą być domy realizowane w podkrakowskich Michałowicach przy współpracy z firmą Viessmann, które charakteryzują bardzo niskie koszty eksploatacyjne, wynikające z wykorzystania jako budulca tzw. monobloków ze spienionego polistyrenu oraz zastosowania urządzeń umożliwiających odzysk ciepła w systemie rekuperacji.


Zastosowana technologia pozwala na posadowienie budynków na niskonośnych gruntach. Ogólną stateczność obiektów, których konstrukcja została zaprojektowana przez inż. Zbigniewa Jaworskiego, zapewnia siatka w włókna szklanego, oplatająca całą ich zewnętrzną część i kotwiona w ciężkiej żelbetowej płycie fundamentowej, dzięki czemu są one odporne na działanie czynników zewnętrznych. – Dzięki temu rozwiązaniu zmienne obciążenia nie wywołują żadnego stanu zagrożenia – twierdzi sam konstruktor. Siły przekrojowe występujące pod wpływem tych obciążeń są przenoszone przez konstrukcję z 3, 4 - krotnym zapasem. – Są to obiekty niskoenergetyczne, w których roczne zapotrzebowanie na ciepło kształtuje się na poziomie poniżej 50 kWh/m kw., podczas gdy w przypadku budynku tradycyjnego,  zbudowanego zgodnie z obowiązującymi zasadami wynosi dziś ono 90 - 120 kWh/m kw. – podkreślał podczas seminarium przedstawiciel inwestora. Obiekty przez nas budowane mają bardzo dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić ciągłość izolacji termicznej i wyeliminować tzw. mostki cieplne. Wszystkie domy wyposażone będą w pompy ciepła i systemy rekuperacji firmy Viessmann. Cechą charakterystyczną budynków, których realizacja nie przekracza 4 - 6 tygodni, jest sklepienie łukowe, które pozwala uzyskać we wnętrzu przestrzeń o wysokości 3,4 m, co daje efekt dużej przestronności.  


Bardzo ciekawa była prezentacja ponad 50-letnich amerykańskich doświadczeń, związanych z  pozyskiwaniem  ciepła   przez  gruntowe  wymienniki dla  pomp  ciepła, które zapewniają  obniżenie  kosztów pozyskania energii nawet o połowę. - Wiele mitów nawarstwiło się wokół systemów geotermalnych – mówił w trakcie seminarium Walter Bochenek, przedstawiciel Green Energy Solutions US Inc. - Tymczasem woda z ciepłych źródeł wykorzystywana jest od stuleci. W XIV wieku ogrzewała ona poprzez system centralnego ogrzewania miasto Chaudes-Aigues we Francji. Jednym z ważniejszych dokonań znanych z historii jest pierwsza instalacja dolnoźródłowego wymiennika ciepła zbudowana w Kalamath Fallus w Oregonie (USA) przez Charliego Lieba do ogrzewania domu. Pompa ciepła ma rodowód jeszcze wcześniejszy - została wynaleziona w 1852 roku przez lorda Kelvina i opatentowana w roku 1912 przez Heinricha Zoely’ego. Zmienny klimat z jakim mamy do czynienia w Polsce jest idealny do wykorzystywania tego typu czystej energii. Pompy ciepła mogą być instalowane w różny sposób i ogrzewać lub ochładzać nasze pomieszczenia poprzez system nawiewowy, grzejniki, ochładzacze ścienne lub podgrzewanie podłogi. Wiele amerykańskich pomp ciepła ma wbudowane podgrzewacze gorącej wody do użytku domowego. Walorem pomp ciepła jest wykorzystanie prądu do ich zasilania, dzięki czemu nie zanieczyszczają one środowiska.

 
Tanie ciepło sieciowe
Nowoczesne rozwiązania stosowane są dzisiaj na szeroką skalę, przyczyniając się do obniżenia energii w dużych obiektach publicznych. Przykładem może być oddany do użytku jesienią 2009 roku Kompleks Dydaktyczno-Sportowy SOLPARK w Kleszczowie. – Została zainstalowana w nim instalacja odzysku ciepła odpadowego, łącząca system podgrzewania sztucznej murawy boiska piłkarskiego, agregatu lodowiska i systemu podgrzewania wody basenowej – mówił Krzysztof Koptoń z firmy „NA Studio”. System ten pozwala na gospodarkę ciepłem odpadowym w zależności od pory roku. Ciepło odpadowe agregatu lodowiska, w zależności od sytuacji jest wykorzystywane do podgrzewania wody basenowej lub do wspomagania podgrzewania boiska piłkarskiego. Latem ciepło pozyskane z boiska, przez pompę ciepła, podgrzewa wodę basenową i jednocześnie schładza sztuczną murawę  zmniejszając ilość wody potrzebnej do jej zraszania.


Rozwój systemów energetyki cieplnej stworzył alternatywę dla osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych. W Krakowie jest nią tzw. tanie ciepło sieciowe oferowane przez Elektrociepłownię Kraków SA. – Korzystanie z niego pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania mieszkania. Koszty podgrzania wody ciepłem sieciowym są niższe od kosztów gazu zużytego do podgrzania takiej samej ilości wody i zdecydowanie niższe w porównaniu z sumą kosztów nośnika energii, obligatoryjnych przeglądów, usług serwisowych i amortyzacji indywidualnego podgrzewacza wody – mówił Ryszard Tokarski Prezes Elektrociepłowni Kraków SA. Średni roczny koszt podgrzewania wody przy użyciu ciepła sieciowego wynosi obecnie ok. 590 zł (w przypadku centralnego kotła gazowego – 840 zł i 750 zł w przypadku indywidualnego gazowego kotła dwufunkcyjnego).


Dwudniowe seminarium odbywało się w krakowskim MCEB oraz w Muszynie. Jego uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami nowosądeckiego Fakro, drugiego producenta okien dachowych na świecie, który w ostatnim czasie uruchomił produkcję okien FTT U8 Themo o współczynniku 0,58 W/m kw. K - najbardziej energooszczędnych okien dostępnych obecnie na rynku.


JANUSZ MICHALCZAK

 

Budownictwo energooszczędne – prawo, praktyka a rzeczywistość

O budownictwie energooszczędnym sporo się ostatnio mówi i pisze, zwłaszcza w kontekście globalnego ocieplenia, ochrony środowiska, rosnących cen energii i poszukiwania możliwości ograniczenia zużycia energii w budynkach. W odpowiedzi na duże zainteresowanie środowiska budowlanego tą tematyką Małopolskie Centrum Edukacji Budowlanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań zorganizowało 18 marca br. drugą część seminarium poświęconego budownictwu energooszczędnemu. Partnerami merytorycznymi projektu zostały firmy: ISOVER, FAKRO, KRONO, SILKA YTONG oraz Elektrociepłownia Kraków S.A. oraz Narodowa Agencja Poszanowania Energii.


Seminarium było adresowane do deweloperów, generalnych wykonawców oraz pracowni projektowych i architektonicznych. Organizatorom zależało na propagowaniu idei budownictwa energooszczędnego oraz przybliżeniu uczestnikom najnowszych technologii i rozwiązań stosowanych aktualnie w budownictwie w kontekście nowych wymagań Unii Europejskiej.


Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Ryszard Tokarski z Elektrociepłowni Kraków SA, Krzysztof Koptoń z NA Studio, Henryk Świtowski z Pro-Eco Invest oraz Walter Bochenek, Stan Illinois USA, Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.


Duże zainteresowanie uczestników seminarium wzbudziła prezentacja Krzysztofa Koptonia, który na przykładzie Kompleksu Dydaktyczno-Sportowego SOLPARK w Kleszczowie omówił możliwości zagospodarowania ciepła odpadowego. W kompleksie działa kilka instalacji odzysku energii cieplnej, dzięki którym nastąpiło znaczne zmniejszenie zużycia energii i zmniejszenie emisji CO2. Najbardziej zaawansowana technologicznie jest instalacja odzysku ciepła odpadowego, łącząca system podgrzewania sztucznej murawy boiska piłkarskiego, agregatu lodowiska i systemu podgrzewania wody basenowej. System ten pozwala na gospodarkę ciepłem odpadowym w zależności od pory roku. Ciepło odpadowe agregatu lodowiska – w zależności od sytuacji – jest wykorzystywane do podgrzewania wody basenowej lub do wspomagania podgrzewania boiska piłkarskiego. Latem ciepło pozyskane z boiska, przez pompę ciepła jest wykorzystywane do podgrzewania wody basenowej, jednocześnie schładzając sztuczną murawę i zmniejszając ilość wody potrzebnej do jej zraszania.


Bardzo ciekawą ofertę zaprezentował Henryk Świtowski z firmy Pro-Eco Invest, która ostatnio przystąpiła do realizacji dwóch pilotażowych projektów osiedli domów jednorodzinnych w podkrakowskich Niepołomicach i Michałowicach. Oba osiedla są realizowane w oparciu o budownictwo energooszczędne, przy zastosowaniu innowacyjnej technologii – monolitycznej, samonośnej, termoaktywnej konstrukcji z polistyrenu spienionego. Montaż poszczególnych części tego systemu zapewnia szybki termin realizacji (od 4 do 6 tygodni) oraz niskie koszty budowy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest oszczędność w wykorzystaniu energii cieplnej, której zużycie jest o 70 proc. niższe niż w budownictwie tradycyjnym. W przyszłości Pro-Eco Invest zamierza rozszerzyć swoją ofertę na sektor budownictwa komercyjnego.

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości Nr 7


12