8-9 września 2012 r. - 94. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

 

Ceny nadal spadają

Kraków w gronie miast z najwyższymi cenami mieszkań

Dwupokojowe mieszkania, co potwierdza również obserwacja ofert prezentowanych na Krakowskiej Giełdzie Domów i Mieszkań, stanowią największy, wynoszący minimum 40 proc. odsetek wszystkich ofert lokali trafiających na sprzedaż na rynku wtórnym i najlepiej się sprzedają.
Dwa pokoje obowiązkowo w ofercie

Największy udział mają mieszkania dwupokojowe na rynku olsztyńskim, gdzie stanowią ponad 40 proc. wszystkich ofert. W Krakowie i w Warszawie wybór mieszkań dwupokojowych (43 proc.) jest dwa razy większy niż wybór kawalerek (11 proc.) i mieszkań czteropokojowych (10 proc.) razem wziętych – wynika z danych serwisu Domy.pl. Używane dwupokojowe mieszkanie można kupić w Gorzowie średnio za 136 tys. zł, w Łodzi za 180 tys. zł, w Katowicach za 187 tys. zł, w Bydgoszczy za 191 tys. zł. Do najdroższych miast należą: Warszawa, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań dwupokojowych wynosi 395 tys. zł, Kraków, gdzie średnie ceny ofertowe takich lokali to 310 tys. zł, Wrocław z ceną wyjściową 280 tys. zł i Poznań – 275 tys. zł.
Kolejne spadki cen mieszkań

W drugim kwartale tego roku ceny transakcyjne mieszkań nowych i używanych w dużych miastach spadły o 1-3 proc. – wynika z ogłoszonegowe wtorek raportu AMRON-SARFiN. Według analityków mieszkania będą tanieć co najmniej do jesieni przyszłego roku. W porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku, w drugim kwartale największy spadek cen nastąpił we Wrocławiu – o 182 zł za mkw., do poziomu 5 tys. 473 zł. „Najbardziej taniały ostatnio mieszkania o dużym metrażu” – powiedział PAP analityk z Centrum AMRON Jerzy Ptaszyński. Według AMRON średnie ceny za mkw. mieszkania wynosiły w drugim kwartale: w Krakowie – 6 tys. 187 zł, w Gdańsku – 5 tys. 397 zł, w Poznaniu – 5 tys. 103 zł, w Białymstoku – 4 tys. 45 zł, w Łodzi – 3 tys. 793 zł, w Katowicach – 3 tys. 166 zł.
Duże firmy interesują się Krakowem
Podczas ostatniej giełdy, która odbyła się w dniach 8-9 września br., odbyła się prezentacja firm zakwalifikowanych do udziału w konkursie o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku 2012 (finał tego przedsięwzięcia odbędzie się 21 września br.). Prezentowane na zdjęciach cztery kolejne inwestycje pokazują bardzo zróżnicowane podejście inwestorów do rynku. Obok obiektów realizowanych z myślą o mniej zamożnym kliencie (Dom-Bud), powstają na obrzeżach Krakowa interesujące, kameralne zespoły domów jednorodzinnych (Remset). W gronie krakowskich deweloperów znalazły się też duże podmioty realizujące obiekty mieszkaniowe w innych miastach Polski. Przykładem ich aktywności są budowane z dużym rozmachem inwestycje firm Atal czy Budimex, mających w swym dorobku setki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

 

Janusz Michalczak

Źródło: Dziennik Polski 19.09.2012 r.Terminarz Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań na rok 2012:

13-14 października; 24-25 listopada


 

Patroni Honorowi


Patroni Medialni


Partnerzy Medialni