16-17 czerwca 2012 r. - 93. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

 

W poszukiwaniu tańszych ofert
Rynek pierwotny. Ciągle powstają nowe osiedla – propozycje 93. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań
Ograniczenia w dostępie do kredytów spowodowały, że znacznie mniej osób stać dziś na zakup mieszkania lub domu. Stąd na krakowskiej giełdzie widoczne jest bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami oferowanymi w przedziale cenowym 4-5 tys. złotych za metr kwadratowy. Pytanie jednak, czy takie lokale w ogóle znajdują się w ofercie rynkowej? Wbrew potocznej opinii, głoszącej, że mieszkania są bardzo drogie, w stolicy Małopolski można jednak znaleźć propozycje, które wydają się bardzo atrakcyjne z punktu widzenia osób o niskiej zdolności kredytowej. Jedną z nich jest nowa inwestycja realizowana przez SM Śnieżka na Złocieniu. Powstaje tu kolejny budynek z mieszkaniami o powierzchni od 23,5 do 70,5 mkw. w cenie od 4350 do 4450 zł za mkw.

–Budujemy mimo kryzysu bez kredytów, na zasadach spółdzielczych, po kosztach własnych i bez zysku – podkreśla Stanisława Barska, prezes SM Śnieżka.

Przestrzeń dobrze zagospodarowana

SM Śnieżka stworzyła na Złocieniu wygodne osiedle o powierzchni około 20 ha. Tworzą je zespół mieszkaniowy ze żłobkiem, przedszkolem, apteką, a także infrastrukturą sportowo- rekreacyjną w postaci ścieżek rowerowych, boisk do koszykówki, piłki nożnej oraz kometki. Podany przykład pokazuje, że osób zainteresowane zakupem mieszkania oferowanego w niższej cenie, powinny szukać takich ofert przede wszystkim na obrzeżach miasta. Jedną z ciekawszych propozycji dostępnych na giełdzie była oferta w zespole mieszkaniowym Apartamenty Wielicka. Powstaje on przy ul. Wielickiej, na terenie przylegającym bezpośrednio do Parku Jerzmanowskiego. Realizowanych jest tutaj 350 mieszkań w modernistycznych budynkach, zaprojektowanych przez studio architektoniczne Oleksy & Polaczek. Mieszkania o powierzchni od 24 do 122 mkw. Oferowane są tu w cenie od 5 tys. zł za mkw. Mimo napodaży mieszkań na rynku krakowskim oferta inwestycyjna stale się powiększa. Nową propozycją prezentowaną na 93. Krakowskiej Giełdzie Domów i Mieszkań był zespół mieszkalny Perla Verona przy ul. Pułaskiego ze 100 mieszkaniami o powierzchni od 36 do 88 mkw. Z racji atrakcyjności lokalizacji (rejon Rynku Dębnickiego) oferta ta adresowana jest do osób bardziej majętnych, gdyż metr kwadratowy oferowany jest tutaj w cenie od około 7,5 do 8,75 zł. 

Mieszkanie sterowane w tablecie

Giełdowe oferty świadczą o głębokiej ewolucji rynku mieszkaniowego w Krakowie. W przypadku drogich inwestycji widoczna jest dbałość o bardzo wysoki standard ich wykończenia. Z punktu widzenia osób będących „za pan brat” z najnowszymi nowinkami teleinformatycznymi interesujące są wchodzące na rynek rozwiązania, które umożliwiają monitorowanie mieszkań za pośrednictwem zaawansowanych telefonów komórkowych i tabletów, dające możliwość zdalnego sterowania dosłownie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi. Rozwiązania takie, opracowane przez firmę Delta Dore,  prezentowane były podczas konferencji prasowej, która towarzyszyła otwarciu krakowskiej giełdy. Dzięki ich zastosowaniu można z odpowiednim wyprzedzeniem uruchomić np. ogrzewanie mieszkania, sprzęt audiowizualny lub rolety. Niewygórowany koszt tych rozwiązań spowoduje prawdopodobnie, iż znajdą się one w standardzie wyposażenia bardziej komfortowych mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Janusz Michalczak

Źródło: Dziennik Polski 20.06.2102 r.


Terminarz Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań na rok 2012:

 08-09 września; 13-14 października; 24-25 listopada 

 

Patroni Honorowi


Patroni Medialni


Partnerzy Medialni